EMN

Starptautiskās aizsardzības pieteicēju integrācija darba tirgū

EMT izpētes darbs “Starptautiskās aizsardzības pieteicēju integrācija darba tirgū” (The integration of applicants for international protection in the labour market) piedāvā rūpīgu un aktuālu tiesību aktu, politikas un prakses salīdzinājumu saistībā ar starptautiskās aizsardzības pieteikumu iesniedzēju integrāciju darba tirgū EMT dalībvalstīs. Darbā ir sniegts pārskats par dažādām ieinteresētajām pusēm, kas ir atbildīgas par darba tirgus pieejamību, un ir izcelti gan izaicinājumi, ar kuriem nākas saskarties, gan labas prakses piemēri.

Laika posmā no 2017. līdz 2022. gadam bija vairāk nekā trīs miljoni starptautiskās aizsardzības pieteikumu, un lielākais skaits reģistrēts 2022. gadā. Lielākā daļa no šiem pieteikumu iesniedzējiem bija darba spējīgā vecumā. Tomēr lēmuma un piekļūšanas perioda ilgums darba tirgum ir bijis debašu uzmanības centrā visās EMT dalībvalstīs. Izpētes darbā secināts, ka arvien vairāk EMT dalībvalstu cenšas saīsināt gaidīšanas periodu, tādējādi uzlabojot piekļuvi un integrāciju.

Tomēr joprojām pastāv bažas par iespējamu patvēruma sistēmas ļaunprātīgu izmantošanu un risku, ka starptautiskās aizsardzības pieteikuma iesniedzēji saskarsies ar nestabiliem darba apstākļiem un diskrimināciju darba vietā.

Valodas barjera tiek uzskatīta par galveno šķērsli, kam seko grūtības ar kvalifikāciju atzīšanu. Dažās valstīs starptautiskās aizsardzības pieteikuma iesniedzēji saskārušies ar praktiskām grūtībām, jo bija sarežģītas un neskaidrības saistībā ar īpašām administratīvajām procedūrām, kas nepieciešamas, lai piekļūtu darba tirgum. Turklāt pieteikuma iesniedzēji dažās EMT dalībvalstīs saskaras ar likumdošanas problēmām, piemēram, prasība pēc papildu dokumentācijas, kas pārsniedz valsts tiesību aktos noteikto, un neatbilstības gaidīšanas perioda noteikšanā, kā noteikts valsts tiesību aktos.

Skip to content