EMN

Bezvalstniecība Eiropas Savienībā, Norvēģijā un Gruzijā

Eiropas migrācijas tīkla (EMT) politikas pārskatā “Bezvalstniecība Eiropas Savienībā, Norvēģijā un Gruzijā” (Statelessness in the European Union, Norway and Georgia) iespējams iepazīties ar valstu politiku un ļauj labāk izprast bezvalstniecības noteikšanu, ietekmi uz skartajām personām, jo īpaši attiecībā uz darbu, izglītību, veselības aprūpi un sociālo palīdzību, valsts labāko praksi un izaicinājumus.

Daži galvenie atklājumi:

  • ES dalībvalstīs nav saskaņots procedūru process, ko tās izmanto bezvalstniecības noteikšanai.
  • Vairums ES dalībvalstu neparedz tiešu saikni starp bezvalstniecības noteikšanu un īpašas uzturēšanās atļaujas izsniegšanu.
  • Piekļuve darba tirgum, izglītībai, veselības aprūpei un sociālajai palīdzībai nav atkarīga no bezvalstnieka statusa noteikšanas, bet gan no uzturēšanās atļaujas, ko bezvalstnieks var saņemt.

Latvijā bezvalstniecība tiek noteikta visiem bezvalstniekiem īpašas procedūras ietvaros neatkarīgi no tā, vai viņi valstī uzturas likumīgi vai ne.  Procedūra ir bez maksas. Pieteikuma iesniedzējam jāiesniedz rakstisks pieteikums un jāiesniedz savs personu apliecinošs dokuments, dzimšanas apliecība un ārvalsts kompetentās iestādes izsniegta apliecība, ka persona nav attiecīgās valsts pilsonis, vai dokuments, kas pierāda, ka tā nevar iegūt šo dokumentu. Pēc pieteikuma iesniegšanas pieteikuma iesniedzējam ir atļauts uzturēties valstī. Pēc pagaidu uzturēšanās atļaujas saņemšanas, bezvalstniekam ir piekļuve darba tirgum un veselības aprūpes pakalpojumiem.


Latvijā vecākam, kurš reģistrē jaundzimušo, ir jābūt derīgiem uzturēšanās dokumentiem. Jaundzimušo var reģistrēt par Latvijas pilsoni vienlaikus ar dzimšanas fakta reģistrāciju (pamatojoties uz viena vecāka lūgumu). Bērnam jābūt likumīgai uzturēšanās atļaujai, ja viņš bija reģistrēts kā bezvalstnieks un pēc tam tiek pieprasīta pilsonība. Ja bērns reģistrēts kā bezvalstnieks (vecāki, reģistrējot bērna dzimšanu, nepieprasīja pilsonību) un viņi pilsonību pieprasa pēc dzimšanas, pastāv prasība, ka vecākam pirms dzimšanas ir jābūt patstāvīgiem iedzīvotājam vismaz piecus gadus.

Skip to content